Image

Снимка: Лорънс Едмондс

Треньорът хвърли футболна риза и ботуши в краката ми и гледах нетърпеливо, докато ги дръпнах. „А сега излезте и ни покажете малко английска песъчинка!“, Изкрещя той.

РАЗБИВАМ НА терена точно навреме за националните химни, знамето на Люксембург украсено на гърдите ми.

Пеенето на песен, за която не знаете думите, може да бъде смущаващо, особено ако това е национален химн. Отляво застана линия от девет люксембургци, всички гордо излъчваха „Ons Heemecht“на малката група зрители в основната трибуна на стадион „Торсволтур“(полето на Тор), където бях седял преди пет минути. Промърморих пътя си през песента, като избягвах да гледам телевизионната камера, докато тя пробиваше по линията на плейърите.

Тримата ми приятели и аз пътувахме около Фарьорските острови една седмица. На този ден Климент, моят френски спътник, нямаше търпение да бъде в столицата Торшавн, за да се присъедини към отбор на футболни фенове в Люксембург в мач срещу техните фарерски домакини. На следващия ден истинските футболисти щяха да излязат на терена в квалификацията за Световната купа, а двата набора от привърженици решиха, че ритникът преди мача ще бъде невероятно забавно. За съжаление на люксембургчани, те бяха мъж с нисък стаж и ме изтръгнаха от трибуните, за да измисля номера.

Защо този много негласен мач се показваше във фарерската телевизия беше загадка за мен. Може би бяха предвидили клането, което идва, и искаха цялата страна да стане свидетел на това. За любителски мач всичко изглеждаше доста прекомерно.

Подреждайки се отдясно, изследвах съотборниците си, които отстрани от Клем, който никога не бях срещал. Това не беше обещаваща гледка. Клем беше единственият от нас, който изглеждаше като футболист, къс, но добре изграден и бърз на крака. Останалите бяхме скандално мърморещи.

Image
Image

Снимка: Arne List

Прекарахме следващите 90 минути, изравнени от Фарьорските острови. Първата им атака беше ужасяваща: Гунар Мохър, фарерски нападател и екс-интернационал, проби през защитата и отпусна изстрел, който почти обезглави вратаря, преди да влезе в мрежата. Малката тълпа озлоби, когато дикторът на стадиона обяви времето при първия гол само за тридесет секунди. Само от там се влоши.

С напредването на мача имах чувството, че нашият треньор започва да съжалява, че ме избра за представителство на страната му. Не само бях невероятно глупав, сменях пропуски, паднах и бягах от страх от Гунар Мор, но лоялността ми беше другаде. Дълбоко в себе си, аз исках Фарерите да спечелят и благодарение на мен те се справиха така удобно.

До полувремето резултатът беше очевиден 9-1. Треньорът на Люксембург беше бесен и отказа да говори с мен. Беше ясно, че той иска да ме извлече, но нямаше никой друг да заеме мястото ми. Чувствайки се виновен за това, че го пуснах, реших да оставя моите фарерски лоялности настрана за следващите 45 минути.

Върна се на терена, първият ми принос беше да косим един от халфовете във Фарьор. Не исках никаква вреда, но докато ботушът ми срещна глезена му, чух болен удар. Докато опонентът ми стана на крака, разбрах, че той не е друг, освен Трендур Ватнхамар, вратар на лидерите във фарерската лига B36 Торшавн и детски телевизионен водещ. Той беше великан на мъж и ядосано ме бутна в гърдите, че го ухилих. Изведнъж нещата не изглеждат толкова забавни.

Минута по-късно бяхме най-добрите приятели. Tróndur сам получи резултата от пряк свободен удар и го зави сладко в горния ъгъл, като извади радости от всички присъстващи. Той се приближи до мен и ми стисна ръката, благодаря ми, че му дадох възможност да вкара такъв зашеметяващ гол.

След този 10-и гол настроението се отпусна. Люксембургският треньор и играчи започнаха да се наслаждават повече. Тази нова перспектива доведе до четири гола за наша страна, всички отбелязани от Клем срещу уморителна фарерска защита. Крайният резултат беше 11-5, в полза на Фарьорските острови.

След играта играчите и от двата отбора седнаха в централния кръг, весело си бъбреха, пееха песни и разменяха ризи. От нищото изникнаха бутилки шампанско и се пренесоха наоколо. Бях лично благодарен за поне пет от целите на Фарьорските острови; един от техните мъже ме попита дали ще играя за истинския национален отбор на Люксембург в играта на следващия ден.

„С теб в техния екип не можем да загубим!“, Обясни той

Очакваният гол-фест на следващия ден никога не се е случил. Играейки в ледена ливня, Фарерите спечелиха с 1: 0 при закъсняла дузпа. Но, когато фалшивото време отне конкурентното предимство на всички, и играчите, и феновете направиха нещо почти нечувано в съвременния спорт: забавляваха се.

Стоях в мъглата и дъжда, обичайки всяка минута от него. Успокояващо беше да разбера, че на Фарьорите старите начини на спорт все още са живи и здрави.